Szalejąca pandemia COVID-19 okazała się trudnym testem dla polskiej gospodarki. Ograniczenia i lockdowny wpłynęły na większość sektorów gospodarki i doprowadziły do upadku setek małych i średnich przedsiębiorstw. Zdaniem wielu ekonomistów już wkrótce czeka nas ogromny kryzys gospodarczy, którego efekty trudno jest przewidzieć. Czy w obliczu nadciągającej recesji inwestycja w złoto – metal szlachetny kojarzący się z bezpieczeństwem – wydaje się być dobrym pomysłem na ochronę kapitału?

Złoto – bezpieczeństwo przede wszystkim

W przeciwieństwie do pozostałych walorów inwestycyjnych złoto oraz inne metale szlachetne służą inwestorom przede wszystkim do zapewnienia bezpieczeństwa posiadanego kapitału. Choć ceny kruszcu bywają zmienne, a wahania mogą być bardzo duże, ostatecznie to właśnie złoto zyskuje na wartości w trudnych czasach, podczas gdy inne aktywa, na czele z akcjami i obligacjami, zazwyczaj znacząco tracą. Oczywiście duża część inwestorów przewiduje nadchodzący kryzys, co ma przełożenie na zwiększony popyt na złoto i wyższą cenę metalu, ale jeżeli ich przewidywania okażą się trafne, a polską gospodarkę czeka ostre tąpnięcie, można się spodziewać znaczącego wzrostu inflacji, co przełoży się na ogromne straty w przypadku tradycyjnych form oszczędzania i inwestowania (lokaty bankowe, akcje, obligacje). Dlatego warto rozważyć przejście na bardziej konserwatywną, ostrożną politykę zarządzania portfelem inwestycyjnym.

Jak zainwestować w złoto?

Choć istnieją różne sposoby na inwestowanie w złoto, mimo wszystko polecamy tradycyjny zakup monet kruszcowych, koniecznie ze sprawdzonego źródła. Kontrakty terminowe oraz inne formy uzyskiwania certyfikatów własności są co prawda dość wygodne, ale też znacznie mniej bezpieczne. Złote monety bulionowe można schować i łatwo sprzedać w przyszłości w jednym z licznych punktów skupu metali szlachetnych. Podczas kupowania monet warto jest postawić na sprawdzone marki – południowoafrykańskie Krugerrandy czy amerykańskie Golden Eagle cieszą się dużym zaufaniem wśród inwestorów, dzięki czemu znacznie łatwiej jest je upłynnić. Oczywiście na rynku wciąż zdarzają się fałszywki, dlatego przed dokonaniem zakupu upewnij się, że moneta bulionowa pochodzi z zaufanego źródła. W ten sposób możesz mieć pewność, że zakupisz prawdziwe złoto o deklarowanej gramaturze, które łatwo wymienisz potem na gotówkę. W końcu metale szlachetne takie jak złoto nigdy nie staną się bezwartościowe, dzięki czemu są one doskonałym sposobem na zabezpieczenie oszczędności na czas kryzysu.